Jak oddać krew?

krwiodawstwo

Dlaczego warto zostać krwiodawcą?

Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji wypływającej ze świadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób Ci najbliższych. Już po pierwszej donacji poznasz grupę swojej krwi, która zostanie wpisana do legitymacji Honorowego Dawcy Krwi. Może przydać Ci się to w przyszłości – nawet wielokrotnie. Jako krwiodawca masz zapewnioną bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia – ogólne badanie lekarskie i systematycznie aktualizowane wyniki badań laboratoryjnych.

Komu pomagasz?

Wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś też możesz jej potrzebować….Jeśli jesteś już pełnoletni, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, ważysz 50 kg lub więcej, Twoje samopoczucie nie budzi niepokoju, masz dobrą wolę pomagać innym ludziom, zgłoś się na najbliższą akcję honorowego oddawania krwi, która odbywa się niedaleko Ciebie. Tylko parę kroków dzieli Cię, byś mógł poczuć się potrzebny cierpiącym. Do oddania krwi wybierz się najlepiej po lekkim, beztłuszczowym posiłku. Koniecznie weź ze sobą dokument tożsamości (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Po oddaniu krwi przekonasz się, że naprawdę warto zostać krwiodawcą!

W czasie pierwszego oddania krwi możesz zdecydować się czy chcesz zostać członkiem Naszego Klubu. Wystarczy zgłosić to członkom Zarządu, którzy dyżurują w czasie każdej akcji, a oni dalej pokierują już Twoim postępowaniem i pomogą podjąć decyzję o przynależności klubowej i wytłumaczą jej zasady, które wcale nie są trudne. Wystarczy przynajmniej raz w roku oddać honorowo krew i zostać członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zostając członkiem Naszego Klubu HDK PCK otrzymujesz

  • legitymację stwierdzającą tę przynależność
  • wszelkie uprawnienia honorowego dawcy krwi PCK
  • wszelkie uprawnienia Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi po nabyciu prawa do otrzymania tych uprawnień
  • możliwość zdobywania odznaczeń, medali i odznak honorowych za działalność w Klubie i dla PCK
  • możliwość pracy społecznej na rzecz Klubu i PCK
  • możliwość uczestnictwa w imprezach integracyjnych i sportowych, które organizuje i w których bierze udział Klub
jak-oddać-krew